200 میلیون دلار برای طرح آبخیزداری کشور اختصاص می یابد 200 میلیون دلار برای طرح آبخیزداری کشور اختصاص می یابد

معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری در استان ها، 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص می یابد.

ایرنا

عباسعلی نوبخت در آیین تکریم و معارفه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان اظهار کرد: هنوز سهم اختصاص یافته برای هر استان از این میزان اعتبار مشخص نشده است.
وی افزود: طرح های آبخیزداری نقش مهمی در ذخیره منابع آبی دارد و می تواند برای حفظ ذخایر آبی کشور مورد توجه قرار گیرد.
آبخیزداری به مجموعه ای از فعالیت های بیولوژیکی، بیومکانیکی، مکانیکی و برخی از رفتارهای مدیریتی در بخش مرتعداری و بیابان زدایی گفته می شود که از جمله می توان به اصلاح شیب آبراهه ها از طریق احداث بندها و سدها، تراس بندی و بانکت سازی، دیواره سازی برای حفاظت کناره های بستر رودخانه و… اشاره کرد.
وی با اشاره به اینکه در کشور بیش از 14 میلیون و 355 هزار هکتار جنگل وجود دارد، اضافه کرد: جنگل های زاگرس در مجموع با بیش از 6 میلیون هکتار نقش مهمی در مهار و تولید آب در غرب کشور دارند.
نوبخت یادآور شد: جنگل های زاگرس سالانه بیش از 9 میلیارد مترمکعب آب تولید می کنند که این میزان حجم آب بیش از 40 درصد مصرف آب در کشور است.
وی گفت: سرچشمه هفت رودخانه از مجموع 9 رودخانه پر آب کشور از مناطق جنگلی زاگرس بر اهمیت جنگل های این منطقه افزوده است.
وی تاکید کرد: بدلیل تغییرات اقلیمی در آینده مهاجرت های اکولوژیکی در بسیاری از مناطق کشور روی می دهد و مناطق غرب و جنگل های زاگرس می تواند سکونتگاه خوبی برای مهاجران باشد.

تکریم نیروی انسانی محور توسعه است
معاون هماهنگی و امور اقتصادی استاندار کردستان نیز در این آیین گفت: در جامعه امروز که بخشی از فرایند امور توسط نیروی انسانی انجام می شود تکریم این نیورها محور توسعه است.
حسین فیروزی افزود: با توجه به وضعیت جغرافیایی کردستان منابع طبیعی و اراضی ملی در این استان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی اضافه کرد: جنگل های زاگرس در کردستان و اینکه این استان می تواند بخش زیادی از آب مورد نیاز کشور را تامین کند این منطقه را در کانون توجه قرار داده است.
در ادامه این آیین با قدردانی از تلاش های پیمان باباپیری مدیرکل منابع طبیعی کردستان، سعدی نقشبندی به عنوان مدیرکل جدید معرفی شد.
باباپیری از تیر ماه 1391 به عنوان مدیرکل منابع طبیعی کردستان فعالیت می کرد.
نقشبندی از مدیران بومی است که فرمانداری دیواندره، مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی، مسئول شیلات کردستان و مشاور و رئیس حوزه ریاست سازمان جهاد کشاورزی کردستان را در کارنامه دارد.


ارتباط با ما

جهت ارایه انتقاد، پیشنهاد و نقطه نظرات خود از طریق فرم زیر اقدام نمایید.

لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا پیام خود را وارد کنید

عضویت در خبرنامه

با ثبت پست الکترونیکی خود عضو خبرنامه شوید.