توسعه کارخانه مطالبه جدی مردم از سرمایه‌گذار توسعه کارخانه مطالبه جدی مردم از سرمایه‌گذار

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، شهرستان دورود به‌واسطه استقرار واحدهای تولیدی بزرگ از دیرباز دارای پیشینه صنعتی قابل قبولی بوده و این وضعیت نیز با وجود تمامی مشکلات و تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی همچنان ادامه دارد.

البته در سال‌های گذشته نیز واحدهای تولیدی کوچک و متوسطی در این شهرستان تشکیل شده‌اند که هر یک آر آن‌ها نقش مهمی در اقتصاد این شهرستان ایفا می‌کنند.

کارخانه صنایع غذایی گهر دورود به‌عنوان یکی از طرح‌های بزرگ صنعتی این شهرستان عملیات اجرایی‌اش در دهه ۸۰ آغاز شد و بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته مقرر شد تا شرایط را برای اشتغال‌زایی تعداد زیادی از جوانان این شهرستان مهیا کند.

 

متأسفانه به دلیل اینکه این واحد تولیدی متعلق به گروه آریا بود پس از چند سال، بلاتکلیفی آن آغاز شد و با گذراندن مراحل قانونی به بانک ملی برای سرمایه‌گذاری و ادامه فعالیت واگذار شد.

این واحد تولیدی دارای ظرفیت‌های زیادی بوده که در صورت بهره‌برداری از فازهای مختلفش می‌تواند زمینه را برای توسعه اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی مختلف مهیا کند.

اکنون نیز با سرمایه‌گذاری هلدینگ اقتصادی بانک ملی در این واحد تولیدی شاهد بهره‌برداری از چند خط تولیدی آن هستیم و تلاش برای تکمیل فازهای بعدی آن همچنان ادامه دارد.

انتظار مردم لرستان و به‌خصوص شهرستان دورود این است که با توجه به شرایط بد اشتغال در لرستان هلدینگ‌های دولتی همچون بانک ملی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های مختلف لرستان حضور یابند چراکه برای کاهش مشکلات لرستان علاوه بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی هلدینگ‌ها نیز می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند.

از سوی دیگر انتظار می‌رود هلدینگ اقتصادی بانک ملی برنامه جامع و بلندمدتی برای صنایع غذایی گهر داشته باشد و با اجرای طرح‌های توسعه آن بتواند گام مهمی در بهبود وضعیت بیکاری لرستان بردارد.

فعالیت گهر دورود در چند فاز

در این راستا نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، بیان می‌کند: در سال‌های گذشته کارخانه گهر درود سرنوشت مشخصی نداشت اما خوشبختانه با کمک قوه قضاییه و سفری که رئیس محترم این قوه به استان لرستان داشتند شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت تا این کارخانه به بانک ملی تحویل داده شود در نتیجه شاهد آغاز فعالیت هلدینگ اقتصادی بانک ملی در این مجموعه تولیدی بودیم.

 

مجید کیانپور ادامه می‌دهد: البته با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری بانک‌ها در واحدهای اقتصادی ممنوع بوده تلاش زیادی شد تا بتوان شرایط را برای حضور بانک ملی در این طرح مهیا کنیم و خوشبختانه با همکاری صورت گرفته اکنون شاهد سرمایه‌گذاری مناسب هلدینگ اقتصادی بانک ملی در کارخانه گهر دورود هستیم.

وی در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت این واحد تولیدی بیان می‌کند: اکنون با تلاش صورت گرفته شاهد راه‌اندازی فاز اول و دوم این کارخانه که شامل تولید بطری‌های آب‌معدنی و انواع آب‌معدنی در سایزهای مختلف بوده و با اقدامات صورت گرفته در هفته‌های آینده خط بسته‌بندی مواد غذایی در این واحد تولیدی نیز راه‌اندازی خواهد شد.

تلاش برای بکارگیری ۱۳۰ فرد جویای کار دیگر در کارخانه

نماینده مردم دورود و ازنا عنوان می‌کند: در شرایط کنونی ۱۳۰ نفر در این واحد تولیدی مشغول به فعالیت هستند و امیدواریم با تکمیل فازهای آینده آن این عدد به ۲۶۰ نفر نیز افزایش یابد.

کیانپور در ادامه از تلاش برای توسعه این واحد تولیدی بزرگ اشاره‌کرده و می‌گوید: با توجه به اینکه حدود ۹۰ هکتار زمین در کنار این واحد تولیدی قرار دارد در نظر داریم با همکاری گروه توسعه ملی شرایط را برای انجام فعالیت‌های اقتصادی در این اراضی نیز مهیا کنیم که در این راستا کشت گیاهان دارویی و همچنین محصولات گلخانه‌ای در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی بیان می‌کند: با استفاده از این ظرفیت می‌توان زمینه را برای اشتغال تعداد بیشتری از جوانان این شهرستان مهیا کرد و امیدواریم هر چه سریع‌تر این مهم نیز عملیاتی شود.

نماینده مردم دورود و ازنا بیان می‌کند: خوشبختانه اکنون وضعیت کارخانه صنایع غذایی گهر دورود مناسب ارزیابی شده و با برنامه‌ریزی صورت گرفته امیدواریم در آینده نزدیک بتوان شاهد توسعه بیش‌ازپیش این واحد تولیدی و نقش آن در اقتصاد شهرستان بود.

آغاز فعالیت دو فاز کارخانه

در همین راستا رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در گفت‌وگو با فارس، بیان می‌کند: خوشبختانه در سال‌های گذشته تاکنون تلاش زیادی برای تعیین تکلیف صنایع غذایی گهر دورود انجام شد و با توجه به برطرف شدن مشکلات قضایی این واحد تولیدی و واگذاری آن به هلدینگ سرمایه‌گذاری بانک ملی شاهد بهبود وضعیت این واحد تولیدی و آغاز عملیات تولید آن بودیم.

 

محمدرضا صفی‌خانی در ادامه با اشاره به اینکه اکنون حدود ۱۳۰ نفر در این واحد تولیدی مشغول به فعالیت هستند، می‌افزاید: خوشبختانه با سرمایه‌گذاری بانک ملی اکنون خطوط تولید این واحد صنایع غذایی در حال فعالیت بوده و زمینه را برای ایجاد اشتغال ۱۳۰ نفر مهیا کرده است.

 این مسئول عنوان می‌کند: در گذشته قرار بر این بوده که این واحد تولیدی در سه فاز شامل هشت خط تولید عملیات اجرای آن انجام شود، خوشبختانه اکنون خط تولید پت و درب آب‌معدنی و همچنین انواع آب‌معدنی راه‌اندازی شده و با برنامه‌ریزی صورت گرفته خط بسته‌بندی این واحد تولیدی در آینده بسیار نزدیک نیز نصب و آغاز به کار خواهد کرد.

برنامه بلندمدت توسعه کارخانه تعیین شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان ادامه می‌دهد: خوشبختانه روند اجرایی کارخانه صنایع غذایی گهر دورود در شرایط مناسبی قرار داشته و امیدواریم فازهای بعدی این مجموعه تولیدی نیز بنا بر نیاز شهرستان هرچه سریع‌تر عملیاتی شوند، انتظار می‌رود سرمایه‌گذار طرح برنامه خود را برای آینده این مجموعه تولیدی تبیین کند تا بتوان در آینده شاهد توسعه بیش‌ازپیش آن بود.

سرمایه‌گذاری مناسب هلدینگ بانک ملی در صنایع غذایی گهر دورود

رئیس شعب بانک ملی لرستان نیز در همین راستا در گفت‌وگو با فارس بیان می‌کند: با توجه به اینکه شرکت صنایع غذایی گهر دورود متعلق به گروه آریا بود با تصمیمات اتخاذ شده این واحد تولیدی نیمه‌تمام به هلدینگ اقتصادی بانک ملی واگذار شد و تاکنون نیز برای احیا این واحد تولیدی تلاش‌های زیادی صورت گرفته است به‌عنوان نمونه سرمایه ثبتی شرکت را از ۳۰ میلیارد تومان به ۱۲۰ میلیارد تومان افزایش داده و این موضوع خود می‌تواند کمک زیادی به توسعه آن و همچنین آینده کند.

نصب خط بسته‌بندی حبوبات

بیژن مقدم بیرانوند با اشاره به آخرین وضعیت صنایع غذایی گهر دورود بیان می‌کند: خوشبختانه سرمایه‌گذاری خوبی هلدینگ اقتصادی بانک ملی در این واحد تولیدی انجام داده است به نحوی که علاوه بر این که اکنون شاهد فعالیت فازهای تولید پت و همچنین آب‌معدنی در شکل‌های مختلف هستیم با برنامه‌ریزی صورت گرفته خط بسته‌بندی حبوبات نیز تا هفته آینده نصب و فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه تاکنون این واحد تولیدی زمینه را برای ایجاد ۱۳۰ فرصت شغلی به‌صورت مستقیم مهیا کرده است، می‌گوید: امیدواریم بتوان با راه‌اندازی فازهای بعدی نیز زمینه برای اشتغال تعداد دیگری از مردم استان مهیا شود به‌نوعی باید گفت که هر خط تولید این شرکت خود به‌عنوان یک کارخانه محسوب می‌شود و می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب در آینده نقش صنایع غذایی گهر را در اقتصاد استان افزایش داد.

رئیس شعب بانک ملی لرستان عنوان می‌کند: به هر حال هلدینگ اقتصادی بانک ملی برنامه توسعه مناسبی برای این واحد تولیدی با وجود محدودیت‌های سرمایه‌گذاری در نظر دارد و امیدواریم بتوان در موعد مقرر شاهد به ثمر رسیدن آن‌ها بود.

سرمایه‌گذاری ۳۳۰ میلیارد تومانی در این واحد تولیدی

مقدم بیرانوند در ادامه حجم سرمایه‌گذاری بانک ملی در این واحد تولید را ۳۳۰ میلیارد تومان دانسته و می‌افزاید: با توجه به اجرای طرح‌های توسعه و برنامه‌ریزی صورت گرفته مطمئناً در آینده نزدیک این میزان سرمایه‌گذاری افزایش پیدا کند.

به هر حال امیدواریم شرایط برای تکمیل فازهای مختلف این واحد تولیدی توسط سرمایه‌گذار مهیا شود چراکه می‌توان شرایط را برای اشتغال‌زایی هر چه بیشتر آماده کنیم.

مطمئنا توسعه صنایع غذایی گه به‌عنوان یکی از مطالبات اساسی و به‌حق مروم لرستان بوده که امیدواریم هر چه سریع‌تر عملیاتی شود.

انتهای پیام/


ارتباط با ما

جهت ارایه انتقاد، پیشنهاد و نقطه نظرات خود از طریق فرم زیر اقدام نمایید.

لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا پیام خود را وارد کنید

عضویت در خبرنامه

با ثبت پست الکترونیکی خود عضو خبرنامه شوید.